Indeks Optyczny
Czym jest indeks?
„Indeks” oznacza współczynnik załamania światła w materiale, z którego wykonana jest soczewka okularowa. Podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji soczewek okularowych są tworzywa sztuczne (czyli soczewki organiczne) i szkła (czyli soczewki mineralne). Oba te materiały charakteryzują się współczynnikiem załamania światła bliskim wartości 1,5. Mianem soczewek indeksowych określa się w optyce okularowej soczewki o współczynniku załamania światła większym od wartości 1,52. Dostępność „indeksów” w soczewkach organicznych (1,50 1,53(trivex) 1,59(poliwęglan) 1,60 1,67 1,74 jest inna niż w soczewkach mineralnych ( 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9).
Współczynnik załamania światła wpływa bezpośrednio na konstrukcję soczewki. Porównując soczewki o tych samych mocach i tych samych średnicach jedynie o wyższych indeksach te drugie są zawsze cieńsze i lżejsze tzn. Im wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza i lżejsza.
Dla użytkownika soczewek przekłada się to bezpośrednio na estetykę okularów oraz komfort ich noszenia. Każdy chce aby okulary wykonane były z jak najcieńszych i najlżejszych soczewek i w tym przypadku soczewki wysokoindeksowe sprawdzają się najlepiej.
Trzeba jednak pamiętać, iż na końcowy efekt wykonanych okularów mają wpływ także i inne parametry.
Estetyka wykonania okularów
Rodzaj wady wzroku (dalekowzroczność, krótkowzroczność), która przekłada się bezpośrednio na rodzaj soczewek (dodatnie najgrubsze są w środku, a soczewki ujemne największą grubość mają na brzegu).Typ oprawki (pełna, żyłka lub patent) oraz rozstaw źrenic bezpośrednio wpływają na minimalną średnicę soczewki pasującej do wybranej oprawy. To głównie średnica soczewek wpływa na eststycznie wyglądający produkt. Na niektóre z tych parametrów nie mamy wpływu (moce soczewki czy rozstaw źrenic) i nie wolno nam ich zmieniać.
Jednakże czasami zmieniając kilka innych parametrów (np. inny indeks czy typ i wielkość oprawki) możemy uzyskać dużo lepszą estetykę okularów.
Poniżej przedstawimy Państwu ciekawy przykład stosowania takiego zabiegu.
Załóżmy, że klient ma moc +3.00 i rozstaw źrenic 64mm, wybiera metalową pełną oprawkę i podstawowy magazynowy materiał – soczewki organiczne 1.5 w średnicy fi 65.
Grubość soczewki po wyszlifowaniu pod dany kształt oprawy to 2.4mm od strony nosa i 1,8 od strony skroni. Grubość tejże soczewki uwidoczniona jest na rysunku z prawej - grubość w samym środku soczewki to aż 4mm.
Optymalizacja dla tych samych parametrów:
- moc +3,00
- rozstaw 64mm
- ta sama oprawa (kształt i wielkość)
Zmieniamy jedynie indeks na niewiele wyższy (1,6) i zmniejszamy średnicę zamawianych soczewek na 58mm. Czyli na minimalną średnicę wymagana do danej oprawy.
Grubość soczewki po wyszlifowaniu pod dany kształt oprawy to 1.4 mm od strony nosa i 1,0 od strony skroni. Grubość w środku soczewki to 2,6 mm.
W przypadku zmiany jedynie 2 parametrów (indeksu soczewki i jej średnicy) uzyskaliśmy prawie 45% cieńsze soczewki !!!
Dodatkowo w tym przypadku soczewki 1,6 wykonywane są w mniejszej bazie (krzywiźnie powierzchni bazowej) co w praktyce oznacza, że będą bardziej płaskie.
Warto zwrócić uwagę także na otrzymaną różnicę wagową: soczewka w podstawowym materiale waży prawie 6g, natomiast w indeksie 1,6 zaledwie 3,6g.
Jeszcze raz dla uwidocznienia pokażemy różnicę grubości
Zawsze służymy pomocą przy doborze odpowiednich soczewek. Często wykonujemy optymalizację soczewek do wybranej oprawki i pokazujemy jaki parametr będzie miał największy wpływ na estetykę okularów przy danej recepcie. Usługa taka jest dostępna przy zamówieniu każdych soczewek. Jest ona bezpłatna ale czasochłonna. Proszę jednak pamiętać, iż okulary to nie chleb powszedni – mimo że korzystamy z nich codziennie to nie kupujemy ich codziennie. WARTO poświęcić troszkę więcej czasu na odpowiedni wybór nie tylko oprawki a także soczewek. Wprawdzie zwykle to oprawki kreują nasz image, to jednak nie szata zdobi człowieka. Soczewki są równie ważne – to one powodują, że świat staje się dla nas wyraźniejszy i piękniejszy. Odpowiedni wybór soczewek sprawi, że użytkownik będzie cieszył się ostrzejszym widzeniem i lepszym komfortem użytkowania okularów.