Indeks Optyczny

Czym jest indeks?


„Indeks” oznacza współczynnik załamania światła w materiale, z którego wykonana jest soczewka okularowa. Podstawowymi materiałami stosowanymi do produkcji soczewek okularowych są tworzywa sztuczne (czyli soczewki organiczne) i szkła (czyli soczewki mineralne). Oba te materiały charakteryzują się współczynnikiem załamania światła bliskim wartości 1,5. Mianem soczewek indeksowych określa się w optyce okularowej soczewki o współczynniku załamania światła większym od wartości 1,52. Dostępność „indeksów” w soczewkach organicznych (1,50 1,53(trivex) 1,59(poliwęglan) 1,60 1,67 1,74  jest inna niż w soczewkach mineralnych ( 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9).


Współczynnik załamania światła wpływa bezpośrednio na konstrukcję soczewki. Porównując soczewki o tych samych mocach i tych samych średnicach jedynie o wyższych indeksach te drugie  są zawsze cieńsze i lżejsze tzn. Im wyższy indeks tym soczewka jest cieńsza i lżejsza.

 indexA

Dla użytkownika soczewek przekłada się to bezpośrednio na estetykę okularów oraz komfort ich noszenia. Każdy chce aby okulary wykonane były z jak najcieńszych i najlżejszych soczewek i w tym przypadku soczewki wysokoindeksowe sprawdzają się najlepiej.

Czytaj więcej...

Komputerowa Centracja

Standardem przy zamówieniu soczewek (progresywnych, lub typu Office), które wymagają dokonania większej ilości pomiarów oprawy w korelacji z Państwa oczami, staje się wykonanie komputerowej centracji.
Obecnie za pomocą różnych urządzeń w salonach optycznych można wykonać tego typu Wideo-centrację lub Foto-centrację.

Czytaj więcej...

Optymalizacja Szkieł Korekcyjnych

Optymalizacja grubości szkieł, czyli możliwie cienkie szkła!

Wielu z klientów obawia się o grubość swoich szkieł. Często płacicie Państwo nawet nie wiedząc, jaki będzie efekt końcowy. Dostępność różnorodnych szkieł optycznych oraz ich średnic umożliwia nam zamawianie zoptymalizowanych grubości do konkretnych wybranych przez Państwa opraw okularowych.

Czytaj więcej...

Zadbaj o oczy latem

Uważaj na okulary ze stojaka!

W słoneczne dni konsumenci chętnie sięgają po tanie okulary przeciwsłoneczne z ulicznych stojaków, warto więc uświadamiać im, że okulary te często nie chronią wzroku ani przed olśnieniem, ani przed szkodliwym UV. Ciemne zabarwienie okularów sprawia, że źrenice oka rozszerzają się pod wpływem mniejszej ilości światła.

Czytaj więcej...